Muzeum w Olkuszu

Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej oraz muzeum Wikliny Władysława Wołkowskiego, które znajduje się w XIX wiecznym Dworku Machnickich są ciekawymi atrakcjami Olkusza.
Kolekcja Wikliny Wołkowskiego, jest miejscem gdzie zobaczyć można meble stworzone z wykliny, sznurka i drewna. W muzeum w Dworku Machnickich, podziwiać można także:

  • wiklinowe obrazy i portrety
  • strojeńce polskie wykonane ze sznurka
  • wszelkiego rodzaju narzędzia wiklinowe

We wnętrzach Dworku powstałego w XIX wieku, podziwiać można ponad 120 prac Władysława Wołkowskiego.
Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej przedstawia zbiory dotyczące sprzętu strażackiego, oraz historii strażaków na ziemi Olkuskiej. Na ulicy Floriańskiej mieści się muzeum pożarnictwa.
Olkuskie Muzeum pożarnictwa jest miejscem, w którym można zobaczyć bardzo ciekawą kolekcję dawnego sprzętu strażackiego. Jest to miejsce, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli będą mogli zobaczyć jak kiedyś działała olkuska straż pożarna. W historię Olkuskiego Muzeum Pożarnictwa wpisały się wozy rekwizytowe, beczkowozy, wozy z sikawkami z wodą.
Innymi bardzo ciekawymi eksponatami, które można zobaczyć w muzeum są: motopompy, sikawki ręczne, złote grzebienie i skórzane hełmy dawnych strażaków.
Warto także pamiętać, że w Olkuszu znajduje się także Muzeum Afrykanistyczne, które ukazuje cały dorobek, osób które bardzo często odwiedzają Afrykę, jest to miejsce, gdzie chociaż na chwilę możemy przenieść się w rejony innego kontynentu.
W afrykanistycznym muzeum można odnaleźć stroje, maski i biżuterię z każdej części Afryki, jest to ekspozycja dotycząca całego dorobku afrykańskiego.